Ostatní
Moderní, energeticky úsporné a hygienické větrání – nucené větrání pomocí rekuperační jednotky
V současnosti se v našem stavebnictví stále více prosazují tzv. nízkoenergetické nebo pasivní domy. Tyto stavby jsou projektovány tak, aby nedocházelo ke zbytečným únikům energií a tím se stávají takřka vzduchotěsnými. Na jedné straně získáme úsporu za energii, ale na straně druhé, díky kvalitní izolaci těsnících oken a dveří, zamezujeme přívodu čerstvého vzduchu infiltrací. V místnostech tak vznikají plísně a snadněji se množí mikroorganismy, bakterie a viry, které mohou způsobovat vážné zdravotní problémy.

Nejjednodušší způsob, jak se těmto problémům vyhnout, je větrání otevíráním oken či mikroventilace. Tento způsob provětrávání je však neekonomický a mnohdy i neúčinný. Modernější, energeticky úsporné a hygienické větrání je nucené větrání pomocí rekuperační jednotky.

Pár slov o rekuperaci
Jak známo, rekuperace je způsob efektivního využití tepelné energie zpětným získáváním tepla (dále již ZZT) přes stěnu výměníku. Rekuperační jednotka se skládá z přívodního a odvodního ventilátoru, filtru vzduchu, rekuperačního výměníku, ohřívače pro dosažení teplotního komfortu a chladiče pro komfort v letním období. Studený (čerstvý) venkovní vzduch je pomocí přívodního ventilátoru nasáván přes filtr vzduchu do rekuperátoru, kde je předehříván teplým (znehodnoceným) vzduchem, který je odváděn ven z větraného prostoru. To vede ke snížení tepelné energie, potřebné k dohřátí přívodního vzduchu na požadovanou teplotu. Zásadní vliv na dosažení požadované teploty přívodního vzduchu má samotná regulace a umístění teplotních čidel.

Typy výměníků
V praxi se nejčastěji setkáváme se dvěma typy rekuperačních výměníku u jednotek pro ZZT: deskovými a rotačními

  1. Deskové rekuperační výměníky jsou velmi rozšířené především v zařízeních s menším průtokem vzduchu. Vhodné jsou pro domácnosti a menší provozovny. Proud odváděného vzduchu prochází výměníkem a od proudu přiváděného vzduchu je oddělen teplosměnnou plochou (hliník, plast, nerez). V zásadě máme dva druhy deskových výměníků: křížový a protiproudý. Tepelná účinnost těchto výměníků je mezi 40–60% u křížového a 80-95% u výměníku protiproudého. Jednotky pro domácnost jsou proto nejčastěji vybaveny výměníkem protiproudým.
  2. Rotační regenerační výměníky, kde se teplo z odpadního vzduchu předá do akumulační hmoty a z ní do vzduchu přiváděného. V tomto případě se kromě tepla citelného, předá i teplo vázané ve formě vlhkosti a vodní páry. Tepelná účinnost rotačního výměníku je 60–80% a vlhkostní účinnost do 20%.

Typy rekuperačních jednotek

  • centrální, které zajišťují rovnoměrnou výměnu vzduchu v celém objektu;
  • lokální, zajištující výměnu pouze v místnosti (výhoda těchto jednotek je ve snadné montáži, kdy není zapotřebí vzduchotechnických rozvodů);
  • kompaktní, využívané především pro úsporu místa.

Použití rekuperace
Rekuperaci je možné využít prakticky ve všech typech objektů při hygienicky nutném větrání, a to od rodinných a bytových domů až po průmyslové stavby. Rekuperační jednotky nejsou zdaleka tak náročné na prostor, jak by se mohlo zprvu zdát. Jednotku pro běžný výkon potřebný pro provětrání bytu či rodinného domu (cca 300 m3/h) lze umístit například pod strop nebo na stěnu. Pravidelné kontroly, údržba filtrů a deskového výměníku zajistí komfortní a hygienický provoz s maximální účinností zpětného získávání tepla. S ohledem na úsporu za vytápění a současné zajištění zdravého mikroklimatu v prostorách představují rekuperační jednotky jeden z nejvýhodnějších způsobů větrání a vytápění objektu.

Rekuperační jednotka ECOROOM
Rekuperační jednotka k odvětrání jednotlivých místností, je ideálním řešením pro snadnou náhradu nefunkčních ventilátorů bez potřeby dodatečných stavebních úprav a elektroinstalace. Jednotka je dodávaná v průměrech 100 a 150 mm. Plynulá regulace otáček, unikátní senzor vlhkosti a protimrazová ochrana. Účinnost rekuperace je až 75 %!
http://www.youtube.com/watch?v=fLH1Q7t6BGw

Obr. 1 – Rekuperační jednotka ECOROOM

Rekuperační jednotka EHR 150 Ekonovent
Jednotka pro větrání bytu v bytových domech. Je to malá kompaktní jednotka určená pro montáž na strop. Obsahuje protiproudý výměník s vysokou účinností ZZT (85-97%) a radiální ventilátory s EC motory (vysoká účinnost, nízká spotřeba). Jednotka je určena pro trvalý provoz.

Obr. 2 – Rekuperační jednotka EHR 150 Ekonovent

 

Rekuperační jednotka EHR 280 Akor
Jednotka pro větrání rodinných domů. Malá lehká kompaktní jednotka vyrobená z polypropylenu určená pro montáž na stěnu. Jednotka je vybavena radiálními ventilátory s EC motory, protiproudým výměníkem s účinností ZZT 90-97% a deskovými filtry G3. Elektronická regulace s bezdrátovým ovladačem a časovým doběhem je součástí dodávky. Jednotka je určena pro trvalý provoz.

Obr. 3 – Rekuperační jednotka EHR 280 Akor

Rekuperační jednotka EHR 325 Ekonovent

Obr. 4 – Rekuperační jednotka EHR 325 Ekonovent

 

Rekuperační jednotka IDEO 325 ECOWATT
Jednotka pro větrání rodinných domů. Malá kompaktní jednotka určená pro montáž na stěnu nebo na stojan. Obsahuje protiproudý výměník ZZT (až 95%), EC motory a dvojitou filtraci. Plná elektronická regulace umožňuje přizpůsobení výkonu přesně požadavkům objektu. Možnost přepnutí jednotky do režimu zvýšeného větrání pomocí tlačítka Boost. Jednotka je určena pro trvalý provoz.

Obr. 5 – Rekuperační jednotka IDEO 325 ECOWATT

 

Rekuperační jednotka DOMEO
Rekuperační jednotka určená pro byty a malé domy. Účinnost rekuperace je až 92%, maximální větrací výkon 230 m3/hod. Jednotka je vybavena účinnými EC elektromotory ventilátorů, digitální regulací s jednoduchým ovládáním, automatickým obtokem výměníku. Další výhody této rekuperační jednotky jsou tichý provoz, nízké pořizovací náklady, jednoduchá instalace a servis.

Obr. 6 – Rekuperační jednotka DOMEO

 

Rekuperační jednotka AVENT P
Jednotka ideální pro instalace v bytech či rodinných domech. Jednotky jsou vybaveny vysoce účinným hliníkovým protiproudým výměníkem a energeticky účinnými EC motory. S excelentními hodnotami nízké spotřeby energie splňuje veškeré současné požadavkyúsporného a efektivního provozu. Variabilní řešení systému rozvodů umožňuje rychlou a snadnou instalaci. Větrací jednotky mohou být doplněny řadou komfortních doplňků, jako je připojení k inteligentnímu domovnímu systému, čidla kvality vzduchu, bezdrátové ovládání.

Obr. 7 – Rekuperační jednotka AVENT PDatum vydání: 17. 07. 2014         Datum poslední úpravy: 17. 07. 2014

© ČSTZ 2024